صندوق ETFچیست؟ ‌

صندوق ETFچیست؟

‌سازمان بورس و اوراق بهادار مهلت پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم تا سی ام شهریور ماه را تمدید کرده و این همان صندوق دارا دوم هم گفته میشود که از ۵ شهریور عرضه شده و تا حالا ۳ بار مهر تمدید خورده است.

اگر کد بورسی دارید میتوان از طریق کارگزاری نماد پالایشی یکم را خریداری کنید. اما اگر کد بورسی ندارید با استفاده از کد ملی میتوانید در اکثر بانکها و صندوق مهر ایران واحد های صندوق پالایشی یکم (یا همان دارا دوم)را با ضریب ۱۰ خریداری کنید.

چرا صندوق ETF دولتی دارا دوم {پالایشی یکم} شد؟ ‌

در تمامی مخفف سازی های بورسی ،به متولی ،عرضه کننده و صنعتی که به ان صنعت تعلق دارد ، ‌صندوق دارا یکم را وزارت امور اقتصادی و دارایی عرضه کرده و به ان نام دارا یکم را داده است . اما چون مدیریت صندوقETF دولتی دوم ،شرکت پالایشی و بخش فراورده های نفتی(یعنی وزارت نفت)است . پالایش یکم یا نماد پالایشی نام گرفت.

هر شخص حقیقی یا به زبان دیگر هر شماره ملی ایرانی در مجموع صندوق ETF اول دوم تا سقف ۵ میلیون تومان میتواند سرمایه گذاری کند و هر فرد میتواند با داشتن شماره ملی بدون محدودیت سنی واحدهای ابن صندوق را خریداری کند. یعنی اگر در دارا یکم ۲میلیون تومان خریداری کرده باشید در دارا دوم  ۳میلیون تومان سهام خواهید داشت.

کسانی که کد بورسی را دارند ،فقط از راه کاگزاری بورس و سایت های انلاین معاملاتی امکان خرید دارند و کسانی را که کد پستی ندارند می توانند از درگاه های حضوری بانک ها منتخب واحد های این صندوق را بخرند.

وزیر اقتصاد  در بازار بورس ،خبر از حل مشکلات پیش روی تاسیس صندوق دارا دوم خبر داد و قرار شد سهام پالایشگاه ها به صورت بلوکی فروخته شده و لذا با انتخاب این روش عرضه ،دیگر الزام به تشکیل صندوق ETF نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *