آبنما چیست؟

آبنما چیست؟

 

آبنما یک آبشار مصنوعی است که ساخته ی دست انسان است وبه دلیل اینکه آرامش زیادی پس از یک روز کاری وقتی خسته به منزل برمیگردیم و کنار آبنما نشسته ایم و از دیدن این آبشار مصنوعی احساس لذت به انسان دست میدهد این ابنماها در خیلی از منازل مورد استفاده قرار می گیرد از آبنما در جاهای مختلف و به دلایلی حتی برای زیبای بخشیدن به آن محل میتوان استفاده کرد و تابستان با نشستن کنار آبنما احساس خنکی بیشتری به شما دست میدهد.

ابنماها در قدیم

در شهرهای بزرک از دهه ۲۰ الی ۶۰ خورشیدی در میادین آبنماهای قدیمی و بسیار بزرگ و با شکوه برای زیبای شهر طراحی و کار گذاشته شده است مثل فلکه ی آب مشهد ،میدان ولیعصر،فلکه ی دانشگاه تبریز،آب نمای میدان آزادی و بنیادین شهر های دیگر ولی به دلیل نرسیدن و باز سازی نشدن و به دلیل زدوده شدن اکثر این ابنماهای که تصویر ناپسند در این میدانها دیده میشود.

 

آبنما و استخر ها

یکی از عناصر ضروری در ساخت باغ و ویلا در دوره ی صفویه در اصفهان که ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ قواره داشت از جمله باغ بزرک هزار جریب و ابنمای بزرگ باغ فین در کاشان در آن زمان آب را پیام آور روشنایی و پاکی میدانستند و از لحاظ روحی و معنوی آب در میان مردم جایگاه والای داشته و دارد و به این دلیل مکانهای که به صورت مختلف به دست انسان ساخته شده برای خود جایگاهی باز کرده است.

 

موارد استفاده از آبنما

آبنما درانواع و اقسام و اندازه های مختلف وجود دارد و به خاطر همین تنوع، در جاهای مختلف میشود از آن استفاده کرد مثلا در منزل،حیاط،باغ،آبنماها برکه ای ،ابنمای رو میزی،ابنمای سنگی و طبق فضای که داریم میتوانیم از آن با سلیقه های مختلف و رنگ ها و طرح های شیک از آن استفاده کنیم و از آبنما ی برکه ای یا ابشاری در محوطه باغ و ویلا که به شکلهای متنوع هست بهر برداری کنیم و جذابیت بیشتری به اطراف محیط زندگیمان بدهیم .

‌‌‌‌ نگهداری از ابنما ‌

این چند مورد را در تمیز کردن آبنما باید بکار ببریم: ‌باید هر چند هفته یک بار آبنما را کامل تمیز کرده، ‌هر بار در موقع تمیز کردن اگر در آبنما از سنگ ریزه استفاده کرده اید مواظب باشید جلوی مسیر آب را نبندد ‌‌. ‌هر بار باید دیوارها را تمیز کرد تا از بسته شدن جلبرگها و خزه ها جلوگیری شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *