انواع همایش

کنگره

شرکت کنندگان کنگره، نمایندگان دولت ها و سازمان ها یا متخصصان امور فرهنگی، ادبی، علمی، اجتماعی و سیاسی و در کل متفکران هستند که با  تبادل نظر و تصمیم گیری درمورد مساله  ویژه دور هم جمع میشوند. این نشست ها در سطح ملی یا بین المللی و به صورت دائمی یا موقت برگزار می شود. بیشتر کنگره های بین المللی سالانه برگزار می شوند. کنگره معمولا  چند روز طول می کشد و دارای چندین جلسه همزمان است.

سمینار

به سلسله سخنرانی های متوالی یک روزه گفته می شود که دور هم جمع میشوند برای طرح یا بررسی یک یا چند مسئله ی تخصصی و برای اظهارنظر و مبادله اطلاعات تازه و یافته های جدید . سمینار می تواند در سطح استانی، ملی و بین المللی تشکیل شود و تعداد شرکت کنندگان در آن محدود و به صورت مشخص شده است  و موضوع ارائه شده معمولا با داوری منسجم اولیه همراه نیست. برنامه کاری یک سمینار با هدف تقویت مهارت های افراد شرکت کننده تنظیم می شود.

کنفرانس

نشست هایی که به خاطر  بحث و مشورت در يك زمينه خاص تشكيل مي شود و در آن، افراد  نظرات خود را درباره مسائل و مشكلات از طريق سخنراني، جلسات، پرسش و پاسخ، ميزگرد و گزارش مطرح مي کنند. اين نشست ها مي تواند در طي يك روز يا به صورت جلسات دوره اي تشكيل شود. چنانچه اين جلسات به صورت دوره ای تشكيل شود به آن كنفرانسهاي دوره اي گفته مي شود.

سمپوزیوم

به جلساتی گفته می شود که در آن متخصصان یک فن و حرفه ، نظرهای خود را درباره ی یک موضوع  از دیدگاههای مختلف ارائه میدهند و در ادامه به بحث و تبادل نظر می پردازند .هدف  آن نیز آگاه شدن متخصصان فنی از دیدگاه همکاران خود و در جریان قرار گرفتن از آخرین تحولات و یافته های رشته تخصصی خود می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *